02 Temmuz 2015 Perşembe

Devlet Hastanesinde muayene ücreti 8 TL

28 Haziran 2010, 11:10
Bu makale 24069 kez okundu
Devlet Hastanesinde muayene ücreti 8 TL
Filiz EROĞLU

Annemin kullandığı ilaçlar almak için sağlık ocağında Aile hekimimize giderek ilaçları yazdırdım. Doktor muayyene ücretlerini eczanelerin tahsil etmekte olduğunu bilmekteydim ancak yeni uygulamaları öğrenince sizlerle paylaşmak istedim.   
 
Eczanede, Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı reformlar arasında yer alan aile hekimliğinde muayene için hastalardan 3 lira katılım payı alınmasını oy birliğiyle iptal edildiğini öğrendim. Ancak Devlet hastanelerinde 8, özel hastanelerde 15 lira olan katılım payı bedeli devam etmekte. Devlet ya da özel hastanede muayene olduktan sonra doktorun yazdığı reçeteyle ilaçları almak için eczaneye gittiğimizde, muayene ücretini eczaneye ödüyoruz.
 
Kısacası Aile hekimliğine ilaç yazdırma işlemi için yada muayeneye olduğumuz da 3 lira artık ödemiyoruz. Ancak Devlet hastanesine (8 lira ) yada özel hastaneye (15 lira) muayene olduktan sonra eczanede ilaç alırken o gün muayene ücretini ödüyoruz. Hiçbir kurumu olmayan bir yeşil kartlı muayeneye gittiğinde ise hiçbir ücret ödemiyor ama sosyal güvencesi olan ödüyor.
 
Uygulanan bu uygulamaya göre hastalar aile hekiminin muayene edebileceği hastalıklar için ve yazdırılacak ilaçlar için aile hekimine gelecek, böylece devlet hastanesi için ödenen 8 lira muayene bedelinden kurtulacak.
 
Hastaneye muayeneye gidip ancak ilaç yazdırmayan hastaların muayeneye ücretleri birikiyor, daha sonra karşımıza çıkıyor. Ücretler hasta reçetesiyle eczaneye gittiğinde karşısına çıkıyor. İlaç yazdıranlar o gün kabarık fatura ödüyor. İlaç yazdırmayanların muayene ücretleri vatandaşlık numarası üzerinde kaydedilip bir dahaki eczaneye gittiğinde karşısına çıkıyor. Yürürlükte olan bu düzenlemeden vatandaş tam anlamıyla haberdar olmadığı için eczacıyla hasta arasında sert tartışmalar yaşanıyor.
 
Basit bir hesap yapalım…! Hastalar devlet hastanesine gidecek (ssk çalışan farz edelim) doktor reçete yazacak. Hasta reçetesini almayacak, ama 5 lira muayene ücreti hesabına girecek. Bu reçeteyi aile hekimine yazdıracak. 5 lira haricinde ekstra muayene ücreti ödemeden ilaçları alacak. Hastanın kazancı 3 tl.
 
Devletin bu işten zararı (hem hastane için hem de aile hekimliği için para ödenecek) en az 12 lira. Çünkü devlet hastanesine ücret ödenecek ve bu ücret döner sermayeye girecek. Sosyal güvenlik kurumu aile hekimine giden her bir SGK’lı için sağlık bakanlığına yaklaşık 12 lira para ödüyor. Bu rakam devlet hastanesine gidiş de ortalama 20 lira.
 
Muayene ücretlerini eczanelerin tahsil ettiğinden haberi olmayan vatandaş eczacıya tepki gösteriyor. “Beni sen mi muayene ettin?” diye. Devlet hastanesi veya özel muayene ücretini eczacıya ödeyen vatandaş aile hekimliği muayene ücretini ödemeyince kafası karışıyor. Uygulamayı vatandaşa açıklamak ise eczacıya kalıyor.
 
Bu uygulamada ne eczacı memnun ne de vatandaş. Eczacılar 'hastadan tedavi ücreti almak bizim görevimiz değil' tepkisini verirken, vatandaşlar katılım payları çok yüksek yakınmasında bulunuyor.
Not:Devlet Hastanesinin ilçemizde hizmet vermesi ile 1 nolu ve 2 nolu sağlık ocakları kapanmamıştır. Sağlık ocakları, “Aile sağlığı merkezi” adı altında hafta içi her gün mesai saatleri arasında Aile hekimlerimiz bu merkezde halkımıza hizmet vermeye devam etmektedir. Aile sağlığı merkezinde acil müdahaleler yapılmamaktadır.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Kemalpaşa'da Kentsel Dönüşüm Projesini Destekliyormusunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV