02 Temmuz 2015 Perşembe

UYUŞTURUCU VE GENÇLER

11 Ocak 2013, 12:30
Bu makale 2462 kez okundu
 UYUŞTURUCU VE GENÇLER
Av.Zafer Binici

                Hukukçu olmam, mahkemelerde karakollarda devamlı görmem sebebi ile midir, yoksa bir evlat yetiştiriyor olmam sebebi ile midir bilmiyorum ama uyuşturucu konusu beni ciddi anlamda rahatsız ediyor.

                 Çocukluk çağından daha yeni çıkmış pırıl pırıl gençlerin uyuşturucu ( esrar,tiner v.s.) kullandığını duydukça hatta bazen şahit oldukça kendimi çok rahatsız hissediyorum.Bir şey yapamamak,elleri kolları bağlı kalmak, acizliğini,güçsüzlüğünü hissettiriyor insana.

                Şimdi burada benim kanaatime göre sorunun özüne inmek gerekir. Kısaca bahsetmek istiyorum. Bireyin eğitimin ailede başladığı ve iyiyi de kötüyü de ailede öğrendiği şüphesiz bir gerçek. Fakat bir de arkadaş çevresi, çevrede örnek alınan büyükler, televizyon ve internet var. Gelişimini tamamlayan ve aileden uzaklaşıp çevresine daha yakın olmaya başlayan genç bireyler için tehlike başlıyor demektir. Alkol, sigara ve uyuşturucu. Sonrasında mahkeme, sabıka,sabıka sebebi ile iş bulamama ve hırsızlık v.s diye gidiyor.Toplumun kanayan yarası daha da büyüyor.

                Gelelim en başta sahip çıkmamız gereken güzel ilçemiz Kemalpaşa'nın durumuna. Malum sanayi ve tarım bölgesi olması sebebi ile uzun yıllardır göç alan ve almaya devam eden kozmopolit yapısıyla ülkemizin istisnai ilçelerinden biri. Uyuşturucu, özellikle de esrar gençler arasında iyice yaygınlaşmış durumda. Kemalpaşa’da esrar bulmak, satın almak, taşımak çok kolay. Çünkü satıcıları fazla ve neredeyse aşikar olarak yapıyorlar bu işi, sattıkları yer belli, içtikleri yer belli, ektikleri yer belli. Peki nasıl oluyor da içmesi, satması, ekmesi yasak olan bu madde bu kadar rahat bulunabiliyor. İşte bizim vatandaş olarak sorumluluğumuz burada başlıyor.

                Bizim ceza kanunlarımıza göre esrar içerken veya taşırken yakalanan kişi ben sadece içiyorum ticaretini yapmıyorum dediği zaman cezaevine girme ihtimali çok zayıf. Karakolda bazen de savcılıkta ifade verip çoğu zaman hakim karşısında dahi çıkmadan serbest kalıyorlar. Bu da onlarda ve uyuşturucu kullananlarda ister istemez nasılsa hapis yok gibi bir düşünce oluşturuyor. Bu işin çok kolay olduğunu ve adli yönden bir zarar görmediğini düşünen vatandaş uyuşturucu kullanmaya veya satmaya devam ediyor. Ama ardından mahkemeden bir ceza geliyor, cezanın görünürde bir yaptırımı yok fakat sabıkaya işleniyor. Aynı vatandaş ben artık dürüst olup, kötü alışkanlıklarımı bırakıp helal yönden para kazanmak ve uyuşturucu kullanmak istemiyorum dese de sabıkası sebebi ile iş bulamıyor veya kuramıyor. Peki buna ne sebep oluyor. Çok açık ki bunun sebebi kanunlarımızda bu suçun yaptırımının yeteri kadar caydırıcılık taşımamasıdır. Yakalansam da nasılsa hapis yatmam mantığıyla devam eden birey, aslında dönüşü olmayan bir yola giriyor da farkında değil.

                Peki gelelim kolluk kuvveti olan Jandarma ve Emniyetin buradaki rolüne.Ceza davalarında sıkça karşılaştığımız,beraber çalıştığımız hatta sempati duyduğum ve sayıp sevdiğim çok değerli kurum olan emniyet ve jandarmada da bence bu konuda eksiklik büyük.Belki kızacaklar bana arkadaşlarımız ama benim düşüncem öyle.Çünkü vatandaş biliyor ilçemizde kim esrar içiyor,kim satıyor,kim ekip biçiyor. Fakat kolluk müdahale etmek için ya çok aşikar olmasını ya da ihbar gelmesini bekliyor.

                Bizler peki kusursuz muyuz.Belki sizler belki de ben kolluk kuvvetinden daha kusurlu olabiliriz.Neden mi,bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mantığıyla hareket ettiğimiz sürece bizler de bu vebalin altında eziliriz.Yapmamız gereken gördüğümüz,bildiğimiz,duyduğumuz hatta şüphelendiğimiz tüm uyuşturucu kullananları ve satanları emniyete ve jandarmaya bildirmek,ısrarla takipçisi olmak.Biz onları ne kadar rahatsız edersek onlar o kadar rahatsız olacaklar ve uyuşturucu kullanmayı ve satmayı o kadar azaltacaklardır.

                Unutmayalım ki bize dokunmayan yılan döner dolaşır, çocuğumuzun, kardeşimizin arkadaşına dokunur zehirler, sonra bizim canımız kanımız olan çocuğumuzu, kardeşimizi zehirler ama iş işten çoktan geçmiş olur.

Herkesi buradan selamlıyor, yazımı sonuna kadar okuma sabrı gösterdiğiniz için teşekkür ediyor  herkesi  bu konuda daha bilinçli olmaya davet ediyorum.

                

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Kemalpaşa'da Kentsel Dönüşüm Projesini Destekliyormusunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
ARŞİV